Road ve Street Arasındaki Fark


STREET & ROAD

“street” ve “road” kelimeleri zaman zaman birbirinin yerine kullanılabiliyor. Ancak ikisinin farklı alanlar için kullanıldığını bilmemiz bizi yanlış dil kullanımlarından uzak tutacaktır. Şimdi anlamlarına bakalım. Street ve road arasındaki fark nedir?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Street: Yürüme yollarının, çeşitli binaların, dükkanların olduğu ve günlük yaşamın aktığı yerlerdir. “street” ifadesi daha çok şehir yaşamı içinde varolan yollar için kullanılır. Caddelerde insanlar yürüme yollarında yürür, işlerini ve ihtiyaçlarını bu alanlarda giderir. Kısacası “street” kent içinde geçen yollara karşılık gelir.

road-clouds-street-pathRoad: birbirine uzak iki nokta arasını bağlayan yoldur. Bu yollarda yukarıda bahsedilen eylemler gerçekleşmez. Kırsal, kentlerden ve şehir içinden uzak alanları birbirine bağlayan yollardır. Ulaşım ve seyahat amaçlı yapılan bu yollarda bir yerden başka uzak bir yere ulaşım sağlanır.

ÖRNEK CÜMLE VERELİM

Let’s cross the street and have a lunch.
I met Lucy on the street.
Don’t play in the street.

This is a road map.
I’m on the road. I’m travelling to London.
Be careful on the road.

 

NOT: Hızlı şehirleşmeyle beraber uzak noktaları bağlayan ana yollar giderek şehir içinde de kalabilmektedir. O yüzden haritalarda eskiden “road” diye geçen yolların ismini “street” diye değiştirmemiş olabilirler. Özel yerler ve özel isimler yıllarca kullanıldığı için o şekilde kalabilmektedir. Şehir büyüdükçe ana yollara doğru uzanabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s